Recenzje – „Kiedy Atena…”

Tygodnik „NEWSWEEK” , 4/5

„…czyta się znakomicie.”

Michał Nalewski

Tygodnik „WPROST”

Nie byłem przekonany do lektury kolejnego kryminału w starożytnych realiach – to pomysł ograny, w dodatku grożący tym, że czytelnik utonie z nudów w morzu historycznych ciekawostek. Ale Jakub Szamałek ujął mnie bezpretensjonalnością i talentem do niepozbawionej ironii obserwacji ludzkich namiętności. Jesteśmy w Atenach w roku 430 p.n.e. – trwa wojna ze Spartą. Leochartes, zaufany człowiek Peryklesa, w kłębiącym się tłumie tubylców i uciekinierów podąża śladem spartańskiego agenta – a właściwie śladem jego kolejnych zbrodni. Wszystkie chwyty będą tu dozwolone. Bardzo obiecujący debiut.

Piotr Kofta

Gazeta Wyborcza (dodatek kulturalny Co Jest Grane)

„Kiedy Atena odwraca wzrok” trzyma w napięciu… Główny bohater budzi… sympatię, nieco ironiczny, z dystansem nawet do swojego przyjaciela polityka, obrywa często od swoich przeciwników… Autor – ewidentnie zafascynowany starożytnością – umiejętnie dzieli się z nami wiedzą na temat ówczesnych wydarzeń, a co ciekawsze – ówczesnej obyczajowości. Ciekawe, czy będzie ciąg dalszy?

Beata Kęczkowska

Dwutygodnik „Cogito”

Czy antyczne Ateny mogą być scenerią trzymającej w napięciu historii? Jak najbardziej. Dowiódł tego Jakub Szamałek… Autor skrupulatnie trzyma się realiów historycznych… Dba też o najdrobniejsze szczegóły, takie jak niepowtarzalny klimat śródziemnomorskiej metropolii, wszystkie barwy i zapachy, wąskie uliczki czy wreszcie obyczajowość Greków…

Dialogi są jak najbardziej współczesne, znakomicie oddają napięcie i emocje targające bohaterami, którym nieraz zdarza się zakląć siarczyście. Autor perfekcyjnie połączył historię z literacką fikcją, tworząc godne polecenia dzieło.

Zbrodnia w Bibliotece 

Ateny czasów Peryklesa przedstawione w tym na zmianę śmiesznym i gorzkim małym arcydziele w niczym na szczęście nie przypominają antyku znanego nam z podręczników do historii (…)

Autor bardzo umiejętnie prowadzi narrację, gładko przechodząc od takich niewinnych zabaw i dosadnych żartów do pozbawionej patosu goryczy – i z powrotem. Jakub Szamałek jest prawdziwym mistrzem antyklimaksu i osobiście wetknęłabym mu na głowę taki czy inny wieniec (…)

>>Kiedy Atena odwraca wzrok<< to mocna, męska proza z dobrze skonstruowaną, wręcz filmową fabułą i bohaterami, z którym naprawdę ciężko się pożegnać.

Portal Kryminalny

Intryga kryminalna (choć wypadałoby rzec: szpiegowska) jest jednak tylko pretekstem do opisania starożytnego miasta, jego mieszkańców i ich obyczajów. I to jest właśnie to, co ujęło mnie od pierwszych stron powieści.

…język [jest] na wskroś współczesny – o dziwo, doskonale jednak pasujący do treści… A wisienką na literackim ciasteczku…jest humor. Niewymuszony, ironiczny, objawiający się przede wszystkim puszczaniem oka do czytelnika.

Ewa Wrona

Portal Culture.pl

Jakub Szamałek doskonale porusza się w świecie antycznym… Walorem powieści Jakuba Szamałka jest nie tylko sprawnie poprowadzona intryga, z satysfakcjonującym rozwikłaniem zagadki, ale – przede wszystkim – obraz duchowej przemiany głównego bohatera.

Book z Nami:

Gdyby nie to, że sto­su­nek uczniów do obo­wiązku czy­ta­nia lek­tur jest – mówiąc oględ­nie – dość nie­przy­chylny, lob­bo­wał­bym za tym, by debiu­tancka powieść Jakuba Sza­małka, zaty­tu­ło­wana Kiedy Atena odwraca wzrok, zna­la­zła się na liście ksią­żek obo­wiąz­ko­wych… Z przy­jem­no­ścią pod­pi­suję się pod kom­ple­men­tami kole­gów recen­zen­tów i kry­ty­ków lite­rac­kich…

Krzysztof Bernaś

Czytaj z Fantazją (blog), 5/6.

 Szalenie zaskoczyła mnie głębia opisanych emocji i związków między ludzkich – oświadczam, że łza mi się w oku zakręciła kilka razy. A sama intryga? Zastanawiam się, czy przypadkiem Jakub Szamałek nie jest jakimś kolejnym wcieleniem, któregoś z opisywanych przez siebie Ateńczyków…

Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu pisarskiego tegoż autora, pozostaje mi tylko życzyć mu, by nie osiadł na laurach…

Jakubie, pisz! I pozwalaj nam się cieszyć historiami przez Ciebie opowiadanymi, ucz nas historii po swojemu i zarażaj swoją pasją!

Lubimy Czytać, 4/5

Oprócz wątku kryminalnego, autor świetnie przedstawił obyczajowość i ówczesny stan wiedzy (…) Całość tworzy świetny duet, połączenie przyjemnej beletrystyki, z pożytecznymi faktami, które warto zapamiętać (…)

We wstępie autor wyraża nadzieję, że przedstawiona starożytność będzie jednocześnie ciekawa i egzotyczna (…) .

Jako pasjonat starożytności i kryminałów, ale także jako zrzędzący czytelnik, mogę szczerze odpowiedzieć: – Udało się Panie Jakubie.

Magiczna Książka (blog), 8/10.

„Kiedy Atena odwraca wzrok” to na pewno jedna z ciekawszych pozycji literatury polskiej na naszym rynku. Ciekawa, niebanalna, napisana dobrym stylem i przede wszystkim trzymająca się faktów historycznych, a także spójna pod względem fabularnym pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy miłośnik kryminału i starożytności. Obiecujący debiut panie Jakubie. Czekam na więcej!

Książkolandia (blog), 5/6.

Jakub Szamałek w doskonały sposób połączył fikcję literacką, zresztą bardzo prawdopodobną, z faktami historycznymi…Postaci są bardzo wyraziste, barwne, „z charakterem”. Dla mnie niewątpliwie ogromnym plusem okazało się też świetne, „męskie” poczucie humoru autora…

Książkę polecam wszystkim, którzy mają dosyć szablonowych kryminałów i chcą spojrzeć na życie w starożytnych Atenach z zupełnie innej perspektywy…Dla mnie lektura była czystą przyjemnością i jest to według mnie jedna z lepszych i bardziej oryginalnych polskich książek jakie do tej pory czytałam.

Agnesja Recenzje (blog), 8/10

…bardzo ciekawy pomysł na fabułę i mistrzowskie wykonanie…Kiedy Atena odwraca wzrok” to jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek w ostatnich kilku miesiącach… każdy kto zechce dać szansę powieści, nie zawiedzie się.

Lego Legere (blog)

>>Kiedy Atena odwraca wzrok<< to książka, w której pisarz znalazł sposób na niedowiarków i kręcących nosem na antyczne tematy… Całość skrzy się od efektownych dialogów, nie brakuje scen walki czy elementów, które dziś nazwalibyśmy ezoterycznymi. A więc klasyka kryminału, bez dwóch zdań…  Jeżeli jest to początek nowego trendu w powieści historycznej, w której odkurza się historyczne scenerie poszczególnych epok – jestem absolutnie na tak.

Stalowi Czytacze (blog)

Z trudem przeżywałam chwile, w których nie mogłam przeczytać chociażby krótkiego fragmentu książki… Możecie… [po nią nie sięgnąć]… ale wtedy ominiecie książkę, która może zmienić wasze podejście do historii.

Autor zamieszcza więcej ciekawych informacji na temat tamtego czasu co sprawia, że aż chce się czytać tą powieść. Niemalże widziałam walkę kogutów czy sympozjony.Wielu nauczycielom się nie udało zaciekawić mnie tą dziedziną wiedzy, a Jakubowi Szamałkowi jak najbardziej.

Świat Książek (blog)

 Książkę czyta się szybo, intryga jest interesująca  i dobrze przedstawiona. Szamałek z wielką dbałoscią  opisuje miasto i ludzi, co mi sie bardzo podobało… Kto chętnie  sięga po książki z  zagadką kryminalną w   połączeniu z historią , raczej się nie zawiedzie.

Dosiak Książkowo (blog), 5/6.

Z przyjemnością przeczytałam książkę pana Szamałka… >>Kiedy Atena odwraca wzrok<< to pozycja godna polecenia, łącząca kryminalną zagadkę z obyczajową opowieścią o życiu starożytnych Greków.

Myśli skrzętnie ukryte (blog), 5/6

Książka ma niesamowity klimat (…) Autorowi udało się świetnie ukazać tamtejsze obyczaje. Z dbałością o szczegóły i historyczne fakty kreśli portret ówczesnego społeczeństwa i ukazuje nękające je wady (…) Warto wspomnieć także o szybkiej akcji, niespodziewanych zwrotach w fabule i innych ciekawostkach, jak otrucia czy zapierające dech opisy walk (…)

„Kiedy Atena odwraca wzrok” to debiutancka powieść, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Książka z pewnością zadowoli wybrednych czytelników szukających nietypowego kryminału (…)

Biblioteczka Kolmanki (blog)

…czytałam ją [książkę „Kiedy Atena odwraca wzrok”] z ogromnym zainteresowaniem. Autorowi wspaniale udaje się przenieść czytelnika do starożytnej Grecji… Polecam!

Czytając, słuchając, oglądając (blog), 9/10

Mocną stroną „Kiedy Atena odwraca wzrok” są wątki historyczne (…) podoba mi się to, że pan Jakub Szamałek nie posłużył się nużącym i ciągnącym się językiem z liczną pulą faktów, dat, nazw miejsc oraz zbędnych opisów (…)

Czytasz i zatapiasz się w treści, która niezwykle trzyma w napięciu.
Mogę tylko pogratulować pisarzowi, bo jak dla mnie jest to jedna z lepszych polskich książek, które ostatnio mogłam przeczytać. A do tego niecodzienny kryminał! Polecam serdecznie.
.
Dla mnie powieść Jakuba Szamałka jest ciekawym obrazem starożytnych Aten, który nie jest wyidealizowanym i nudnym światem z lekcji historii…  powieść Jakuba Szamałka nie tylko dostarcza garść ciekawych informacji czy wywołuje uśmiech. Ta książka też potrafi wzruszyć… Sami zdecydujcie, czy chcecie przeczytać tą książkę, Ja ze swojej strony Wam mogę ją jedynie polecić.
.

Demokracja ateńska przedstawiona przez Jakuba Szamałka różni się od tej znanej z podręczników – nie ma w niej dumy i doniosłości, a raczej codzienność i to ta mniej chwalebna… Współczesny język wypowiedzi bohaterów stanowi kontrast do historycznego tła, te dwa elementy wzajemnie uzupełniają opowieść.

Może nie takiego portretu symbolu starożytności czytelnik mógłby się spodziewać, ale nie tylko nektarem – napojem bogów żyli ówcześni… Wątki sensacyjne przeplatają się z obyczajowymi, a to wszystko z Akropolem w tle.

Dorota Smakuje (blog):

…typowe elementy fabuły nabierają [w „Kiedy Atena odwraca wzrok”] świeżości… Polecam jako odprężającą i ciekawą pozycję.

Książki Mola Książkowego (blog)

…książka jest super… Gratuluję autorowi i czekam na więcej.

„Młode Spojrzenie” (blog)

…pokładałem wielkie nadzieje w tej książce i nie zawiodłem się…Ta książka ma coś w sobie…

Czytaj od Lewej  (blog)

…świeży powiew na rynku kryminałów. Polecam. Rozrywkowa książka, a przy okazji poznawcza.

Blog Charliego Bibliotekarza

Szamałek zafundował mi kilka godzin godziwej rozrywki…„Kiedy Atena…” to interesujący, ciekawy i dobrze napisany kryminał…

Blog „Świat Recenzji”.

Ta książka była strzałem w dziesiątkę… Końcówka zwala z nóg

Blog „Soy como el viento”

Po debiut Jakuba Szamałka sięgnąć warto, bo autorowi udało się osiągnąć złoty środek – nie przytłaczając historycznymi faktami, nie bombardując trudnym słownictwem (za to dając czytelnikowi koło ratunkowe w postaci słowniczka na końcu książki), zbudować zgrabną intrygę w ciekawych realiach. Jest interesująco, intrygująco, bywa zabawnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s