Trylogia ateńska

KIEDY ATENA ODWRACA WZROK (2011)

Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników

Jesień, 430 r. p.n.e. Wojska Spartan przerywają oblężenie. Zaczyna się prawdziwa wojna. Leochares musi zmierzyć się z groźną siatką szpiegowską i własnymi słabościami i powstrzymać pozbawionego skrupułów spartańskiego agenta, zanim ten zniszczy Ateny od środka.

Leochares początkowo nie docenia w pełni zagrożenia. Kiedy jednak główny podejrzany zostaje brutalnie zamordowany, okazuje się, że gra toczy się o najwyższą stawkę. Żadna ze stron nie zawaha się przed zadaniem śmiertelnego ciosu; granice pomiędzy dobrem i złem, wrogiem i przyjacielem zacierają się coraz bardziej.

Leochares zmaga się nie tylko z groźnym szpiegiem, ale i z własnymi uczuciami. Jego związek z żoną się rozpada, a pewien młody niewolnik gotów jest na wiele, aby Leochares odwzajemnił jego miłość. Czy znajdzie on w sobie siłę aby mu się oprzeć? Co więcej, jego przyjaciel, pracodawca i największy autorytet Aten Perykles, ulega żądzy władzy. Świat Leocharesa rozpada się.

Tygodnik „NEWSWEEK” , 4/5

„…czyta się znakomicie.”

Michał Nalewski

Tygodnik „WPROST”

Nie byłem przekonany do lektury kolejnego kryminału w starożytnych realiach – to pomysł ograny, w dodatku grożący tym, że czytelnik utonie z nudów w morzu historycznych ciekawostek. Ale Jakub Szamałek ujął mnie bezpretensjonalnością i talentem do niepozbawionej ironii obserwacji ludzkich namiętności. Jesteśmy w Atenach w roku 430 p.n.e. – trwa wojna ze Spartą. Leochartes, zaufany człowiek Peryklesa, w kłębiącym się tłumie tubylców i uciekinierów podąża śladem spartańskiego agenta – a właściwie śladem jego kolejnych zbrodni. Wszystkie chwyty będą tu dozwolone. Bardzo obiecujący debiut.

Piotr Kofta

Gazeta Wyborcza (dodatek kulturalny Co Jest Grane)

MORZE NIEGOŚCINNE (2013)

Nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru

Morze Niegościnne web

 Leochares przybył do położonych nad Morzem Czarnym miast Bosporu w poszukiwaniu spokoju i szansy na nowy start, z dala od wojen i wielkiej polityki. Po kilku latach beztroski zostaje jednak rzucony wbrew własnej woli w sam środek spisku, który ma wstrząsnać całym starożytnym światem. W siedzibie władcy Bosporu zostaje zamordowany poseł prowadzący sekretne negocjacje. Leochares musi odnaleźć zabójcę, nim wieści o jego śmierci zburzą kruchy pokój i pogrążą greckich osadników w bratobójczej walce.

Prowadząc gorączkowe dochodzenie, Leochares obnaża sieć pałacowych intryg, poznaje bliżej tajemnicze ludy zamieszkujące rubieże znanego świata i odkrywa, że jego żona zna się na prowadzeniu śledztwa nie gorzej, niż on sam. Jednak wspólne dochodzenie prawdy oddala ich od siebie, zamiast przybliżać, stawiając przyszłość z trudem uratowanego związku pod znakiem zapytania.   

Antyk może się zdawać pomnikowy i nudnawy, ale z pewnością nie pod piórem Jakuba Szamałka… Morze Niegościnne” to drugi z serii jego błyskotliwych kryminałów osadzonych w czasach starożytnej Grecji, której tu akurat daleko do klasycznego ideału piękna…

– Piotr Kofta

Tygodnik WPROST

[Szamałek jest] napakowany wiedzą, ma też zmysł do tworzenia potoczystej intrygi. Jeśli już w tak młodym wieku popełnił dwie książki, możemy się po nim spodziewać wiele dobrego.

– Jacek Szczerba

Gazeta Wyborcza

Morderstwo to tylko pretekst do rozważań o bezwzględności władzy, sztywnej hierarchii, zagrywkach politycznych, o relacjach między małżonkami wreszcie…Starożytność zdesakralizowana jest dopełnieniem dla obrazów znanych z „Mitologii” Jana Parandowskiego i klasycznych dzieł epoki.
– Aleksandra Żelazińska

Tygodnik POLITYKA 

CZYTANIE Z KOŚCI (2015)

Nagroda Wielkiego Kalibru

685b9db9a8496f934fb11fc7740697bb

Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno. Wspólnik mordercy woli zginąć, niż pomóc w śledztwie, a główny świadek o włos unika śmierci w zamachu.

Londyn, 2015 n.e. Inga Szczęsna, młoda archeolożka, przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.

Dwie zbrodnie, dwa śledztwa. Pierwsze toczy się w starożytności, drugie – w dzisiejszych Włoszech. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnik może go zdemaskować.

Macie powyżej uszu skadynawskich thrillerów? Przeczytajcie najlepszy z historycznych kryminałów 29-letniego Jakuba Szamałka… Jestem zdumiony, jak wiele Szamałej już umie. Konstrukcja intrygi, logika śledztwa, fachowa wiedza o antyku… W każdej z tych materii trudno coś temu dobijającemu dopiero trzydziestki autorowi zarzucić.

-Jacek Szczerba

Gazeta Wyborcza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s