Recenzje – „Morze Niegościnne”


Tygodnik WPROST

Antyk może się zdawać pomnikowy i nudnawy, ale z pewnością nie pod piórem Jakuba Szamałka… Morze Niegościnne” to drugi z serii jego błyskotliwych kryminałów osadzonych w czasach starożytnej Grecji, której tu akurat daleko do klasycznego ideału piękna…

– Piotr Kofta

Gazeta Wyborcza

[Szamałek jest] napakowany wiedzą, ma też zmysł do tworzenia potoczystej intrygi. Jeśli już w tak młodym wieku popełnił dwie książki, możemy się po nim spodziewać wiele dobrego.

– Jacek Szczerba

Tygodnik POLITYKA 

Morderstwo to tylko pretekst do rozważań o bezwzględności władzy, sztywnej hierarchii, zagrywkach politycznych, o relacjach między małżonkami wreszcie…Starożytność zdesakralizowana jest dopełnieniem dla obrazów znanych z „Mitologii” Jana Parandowskiego i klasycznych dzieł epoki.
– Aleksandra Żelazińska

Students.pl

Szamałek jest po prostu pisarzem o świetnym warsztacie…  W warstwie opisowej jawi się… jako jeden z najlepszych polskich pisarzy kryminału.

– Grzegorz Bryk

Culture.pl

Szamałek umie dozować napięcie, mylić tropy, mnożyć poszlaki.”Morze Niegościnne” nie wymaga od czytelnika drobiazgowego historycznego przygotowania, bo drąży meandry natury ludzkiej, a ta od tysiącleci jest dziwnie niezmienna… Powieści Jakuba Szamałka trzymają się realiów historycznych, lecz przemawiają siłą wyrazu całkiem współczesnego języka.

-Janusz R. Kowalczyk

Portal Kryminalny

Ponownie dostajemy więc opowieść o starożytnej Grecji bez zadęcia. Bo starożytność to nie tylko filozofowie, artyści i poważne dyskusje – to ludzie z krwi i kości, którzy kłócą się, przeklinają, cierpią… „Morze Niegościnne” jest równie dobre jak debiut Jakuba Szamałka.

Lubimy Czytać

Jakub Szamałek sprawia, że powraca mi zainteresowanie starożytną Grecją i Rzymem… [książkę charakteryzuje] bogate i niezwykle wiarygodne tło i drugi plan… Jakub Szamałek napisał powieść, która poza wciągającą lekturą może być również świetną pomocą dydaktyczną na lekcjach historii.

Creatio Fantastica

…opisy nie są przegadane, lecz plastyczne, dialogi toczą się wartko, a postacie zapadają w pamięć… ten młody człowiek naprawdę zna się na tym, o czym pisze.

Purpose.com

Wciągnęła mnie bardzo… Jeżeli więc scenariusz Wiedźmina opracowany jest tak ciekawie jak książka Morze Niegościnne Pana Jakuba to chyba powinienem wreszcie zagrać w tą grę…

Histmag.org

[Autor] snuje intrygę kryminalną z taką dbałością o szczegóły ówczesnego życia, jakiej można spodziewać się tylko po osobie zafascynowanej starożytnością… [Autor posiada] umiejętność budowania fikcyjnych wydarzeń w taki sposób, że wydają się one mieć wszelkie znamiona autentyzmu.

Pisany Inaczej

Całość czyta się doskonale… [Autor operuje] plastycznym językiem, za pomocą którego czytelnik szybko przenosi się w czasie. Szybka akcja i zaskakujące zwroty akcji dopełniają całości…  „Morze niegościnne” to o wiele więcej niż kryminał. To opowieść o poszukiwaniu własne tożsamości, trudnych wyborach, o samotności w walce z nieznanym. Warto sięgnąć. Polecam.

Książka Online

Zainteresowanie autora antykiem jest tak duże, że każde słowo “Morza niegościnnego” czytelnik chłonie jak gąbka… Jest jeden z hitów plażowych anno domini 2013…

Opętani Czytaniem

Dążenie autora do pokazania starożytnych Greków zupełnie z innej strony niż ta, którą poznaliśmy na lekcjach historii, godna jest uwagi. Współczesny język, jakim posługują się postaci nie kłóci się w żaden sposób z przyjętą konwencją, nie brak w nim  przekleństw, humoru, sarkazmu… Myślę, że warto zapamiętać sobie to nazwisko…

Łowisko Książek

Szamałek pisze umiejętnie, tak, że wierzę w każde jego słowo, a przy pomocy wyobraźni „widzę” opisywane przez niego wydarzenia. Wydawca zachwala jego książkę jako mocną i męską. Ale jest to tylko część prawdy, biorąc choćby pod uwagę, z jaką znajomością kobiecej psychiki autor przedstawia związek matki z kilkuletnim dzieckiem… A zatem – czytajcie Szamałka i dajcie się zaskakiwać!

Świat Recenzji

 Przeczytałam… [„Morze Niegościnne”] praktycznie za jednym zamachem, bo akcja była po prostu zbyt wciągająca, by popełnić czyn tak haniebny, jak przerwanie lektury… doskonale oddane realia historyczne, w jakich dane jest żyć naszym bohaterom. Naprawdę wielki ukłon w stronę pana Szamałka za wykonanie świetnej roboty… Polecam fanom gatunku, bez wyjątków, nawet tym, którzy nie są szczególnie starożytną Grecją zafascynowani…

Hieros Lochos

Wartka akcja powieści szybko wciąga nie pozwalając oderwać się od książki aż do ostatniej strony… Zdecydowanie wielką zaletą powieści jest stworzony przez autora klimat nadmorskiego polis na krańcu świata… Gorąco polecam tę lekturę wszystkim…

Świat Książek

Powieść od początku przykuwa uwagę, a umieszczenie akcji na krańcach… Hellady dodaje niezwykłości, posmaku nieprzewidywalności i oryginalności… Pisarz  w swej powieści daje doskonały obraz epoki… stworzył galerię niezwykle ciekawych postaci… Żywię wielką nadzieję, że  raz jeszcze spotkam się z Leocharesem i Lamią…

Czytaj z Fantazją

Doskonały pomysł na fabułę i rewelacyjne wkomponowanie kryminalnej zagadki w realia starożytności… powieść doskonała.

Kuzynka Sasza Poleca:

Autorowi szczególnie zależało na tym, żeby odbrązowić i „odmarmurzyć” starożytnych Greków, przedstawić ich jako zwykłych ludzi, którymi rządzą raczej namiętności i ambicje niż umiłowanie Homera. W Morzu Niegościnnym wypadło to bardzo przekonująco… Szamałek bardzo wprawnie łączy ze sobą sceny sensacyjne i dramatyczne, z tymi ukazującymi codzienne życie nad Morzem Czarnym w V wieku p.n.e…

Lego Legere

Jak i przy pierwszej powieści mamy tu do czynienia z arcyciekawą lekcją antycznego świata, jak i tam z odkrywczą formułą mówienia o przeszłości…

Mój Portret

Autor daje nam do ręki książkę z wartką akcją i niemalże na każdym kroku zaskakuje nas nie tylko rozwojem śledztwa, ale także postaciami, które kreuje…  Podczas lektury… nieraz wstrzymywałam oddech, uśmiechałam się pod nosem, albo po prostu wybuchałam śmiechem… cieszę się, iż trafiłam na tak zdolnego polskiego autora.

Zaczytana w Chmurach

Akcja jest szybka, pióro autor ma lekkie, dzięki czemu czyta się błyskawicznie i sprawia to czystą przyjemność, a wiedzę o starożytności przyswaja się bez bólu… zanosi się na kontynuację, nie wiem jak Wy, ja przeczytam ją z chęcią!

Dosiak Książkowo

Po raz kolejny Jakub Szamałek udowodnił, że jest znawcą epoki, potrafiącym swoją wiedzę obudować w przystępną, powieściową formę.

Czytam bo lubię

„Morze Niegościnne” to sprawnie napisany kryminał, który wyróżnia się miejscem i czasem akcji. Wykształcenie autora pozwala mu na wiarygodne odtworzenie świata starożytnego, natomiast bujna wyobraźnia umożliwia uwspółcześnienie wypowiedzi starożytnych i przebiegu akcji.

My Reality

[A]utor naprawdę stworzył coś oryginalnego… Przedstawiony przez niego świat jest bardzo wyraźny i dokładnie oddaje klimat tamtejszych czasów… bohaterowie zostali znakomicie wykreowani.

Panna Zuzanna

Jest lekko: bez sztuczności i patosu. Paradoksalnie, to Grecja odległa i nieznana, a dzięki pióru Szamałka wydaje się być czymś zupełnie oczywistym i naturalnym, jak powietrze którym się oddycha. We mnie wzbudza niekłamany zachwyt.

Recenzje Młodzieżowe

 Autor perfekcyjnie łączy współczesny, ciekawy kryminał z podręcznikiem do historii… Gorąco polecam tym, którzy szukają czegoś nowego…

Soy como el viento

…po lekturze debiutu byłam pewna, że wiem czego się spodziewać po kryminałach Jakuba Szamałka. A jednak nieco łagodniejsza w formie, choć równie brutalna rzeczywistość Bosforu, pełna nieczystych zagrań, nieszczerych postaw i okrutnych zbrodni, pokazała, że autor może nieraz zadziwić czytelnika.

Cynamonowy Kącik

„Morze Niegościnne” przewrotnie okazało się być szalenie gościnnym dla mnie jako czytelniczki… Autor pisze tak, że aż nie chce się człowiekowi odrywać od lektury.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s